Поширення
Симпатичний, товариський, легко приручається гризун з Південної Америки з передгір'я Анд. Дегу відноситься до сімейства "восьмизубових" і є родичем морських свинок.
Назва "восьмизубові" не означає наявність восьми зубів, назва ця пішла від того, що верхня поверхня корінних зубів нагадує за формою цифру 8.
Зовнішній вигляд
Довжина тіла від 95 до 125 мм, довжина хвоста 65-105 мм.важать в середньому по 200-300 грам. Хутро короткий, досить грубий. Мордочка витягнута, очі сильно або слабо опуклі, з вертикальними зіницями — звужуються і розширюються (особливо це видно в сонячному світлі), вуха закруглені, довгі. Спина сіро-коричнева, часто з помаранчевим відтінком. Черевце-кремово-жовте. Кінчик хвоста може бути білими з невеликою пензликом. Будучи спійманими за хвіст, скидають з нього шкіру, залишаючи її нападнику, і тікають. Оголився ділянку хвоста дегу відгризають. У самок 3-4 пари сосків. Середня тривалість життя дегу-5-7 років.
Основна їжа дегу в природі-трава, листя, насіння, коріння, фрукти. Відповідно до цього треба підбирати їх раціон в неволі. Зі спеціальних кормів, наявних у продажу найбільш підходять для дегу різні корми для їх близьких родичів-шиншил.
В якості зернового компонента в раціоні дегу можна використовувати кормові суміші для морських свинок. Краще вибирати суміш з меншим вмістом зерен пшениці і, відповідно, великим - вівса. Крім цього дегу їдять листя кульбаби, тимофіївки (та інших злаків), конюшина, салат, капусту, моркву (морквини багато давати не можна, особливо, якщо вона солодка). Взимку-сіно. Час від часу (раз в 3-4 дні) можна давати трохи соняшникового насіння (не смажених) або шматочок горіха. Ні в якому разі не можна годувати дегу солодощами (печиво і т.п.), навіть булку давати не рекомендується. Ці звірята можуть захворіти на діабет. Врахуйте, що сам дегу про це не знає і шматок печива з'їсть із задоволенням. Зерно не повинно склад
лять основу раціону дегу-це звір все ж травоїдний. При наявності достатньої кількості соковитих кормів поїти дегу не обов'язково.
Вважається, що статевозрілими дегу стають приблизно в дев'ять місяців. Однак є безліч випадків набагато більш раннього розмноження дегу. Молоді самочки можуть завагітніти вже у віці двох з половиною - трьох місяців, особливо якщо вони містяться разом з дорослими самцями. Така рання вагітність негативно позначається на здоров'ї і самки і потомства. Для успішного розведення дегу краще, якщо пара містилася разом з раннього віку. З огляду на сказане в попередньому абзаці краще підбирати одновікову пару. Після спарювання самець сигналізує про свій успіх гучним повторюваним писком.
У природі дегу приносять потомство один, рідше два рази на рік, з лютого по листопад в Північній, більш теплій частині ареалу. На півдні цей період коротший. У неволі розмножуються цілий рік (1-2 посліду на рік). Самки здатні завагітніти відразу після пологів, тому рекомендується відкидати самців після народження малюків на деякий термін. Вагітність триває від 87 до 93 днів, що багато для гризунів, і в посліді зазвичай від 3 до 10 малюків. Період годування молоком триває від 2-х до 4-х тижнів. Дегу народжую
тся з шерстю і зубами, досить розвиненими, часто з уже відкритими очима. Самка годує малюків 5-6 тижнів, перш ніж вони досягають якийсь
самостійність. При спостереженні за тваринами в природі було відзначено, що батьки годують дитинчат молодий травою, яку приносять в нору.
Маса при народженні: 14 г (в середньому) (0,49 унцій) час до відлучення від сім'ї: від 4 до 6 тижнів час до самостійного життя: від 4 до 6 тижнів вік статевої або репродуктивної зрілості (дружин.) від 12 до 16 тижнів вік статевої або репродуктивної зрілості (чоловік.) 16 тижнів (високий)
Розмір території 200 кв. м (в середньому)
Ареал однієї соціальної групи дегу займає близько 200 квадр
атних метрів, а "щільність" близько 75 дегу на гектар. Точні дані невідомі.
Спілкується: візуально, тактильно, акустично, хімічно. Дегу: маркує територію проживання сечею. Сприйняття каналів: візуальних, тактильних, акустичних, хімічних.
Дегу зазвичай ведуть денний спосіб життя, піки активності припадають на ранок і ранній вечір.
Живуть невеликими групами з розвиненою ієрархією. Кожна група має свою гніздову і кормову територію, яку активно захищає від чужинців.
Дегу мають сильні задні лапи і можуть високо стрибати.до 1метра
Цих тварин містять в клітці, висотою не менше 50 см. розмір клітини повинен перевищувати 40х60 см.можна поставити "біляче колесо", але воно повинно бути металевим і не менше 20 см в діаметрі. Зараз у продажу бувають колеса для шиншил відповідного розміру. Якщо ви будете регулярно випускати дегу бігати по кімнаті, колесо не обов'язково. На відміну від багатьох інших гризунів, цей непосидючий звір не ховається в затишних куточках квартири. При одиночному утриманні дегу сильно прив'язується до господаря і охоче і активно спілкується з ним: забирається на коліна, просить почухати і т.п. Пара дегу теж добре приручиться, але так мати потребу в спілкуванні з господарем не буде. Важливо-ніколи не хапайте дегу за хвіст. Так ви можете позбавити його головного прикраси - пензлика на кінці хвоста. Вона може відірватися разом зі шкіркою, особливо у молодого дегу. Для догляду за шкіркою дегу необхідно купатися в дрібному піску або пилу. У продажу є пісок для шиншил, який цілком задовольнить і дегу.
У дегу чудовий слух, і можна навчити його повертатися в клітку по команді.
Кілька порад тим, хто хоче завести дегу:
1. Якщо ви хочете завести домашнього улюбленця, з яким хочете спілкуватися, який стане вашим маленьким дружком, то купуйте одного дегу. Не важливо, самця або самку. Але в цьому випадку вже приділяйте йому увагу-дегу звір товариський і вашу увагу буде винагороджено сторицею.
2. Якщо ви хочете розводити дегу, не купуйте пару з одного посліду. Дитинчата від близьких родичів будуть кволими, а іноді і зовсім не виживають.
3. Для розведення дегу краще відразу купити самця і самку і змолоду тримати їх разом. Дорослі дегу рідко утворюють пару.
4. Здоровий дегу повинен бути рухливим, з блискучою шерстю, чистими очима.
5. У дегусят пензлик на хвості менше, ніж у дорослих дегу, але, тим не менш, вона повинна бути.
Не знайдено дописів