Ахатина фуліка, Східно-Африканська ахатина або гігантська Африканська равлик
(лат. Achatina fulica) - сухопутний черевоногий молюск з підкласу легеневих равликів.
Широко поширений в країнах з тропічним кліматом.
Опис
Ахатина - найбільший представник Сухопутних молюсків і її раковина може досягати 25 см, а тіло - 30 см.Розміри цього виду залежать від умов утримання. У Книгу рекордів Гіннеса занесений екземпляр вагою 500-600 грамів, в нашому кліматі найбільші представники важать 130 грамів.
Раковина конічна, найчастіше буває закручена проти годинникової стрілки, хоча і зворотний напрямок досить поширене. У старих ахатин раковина має від 7 до 9 витків. Забарвлення раковини залежить від дієти молюска та інших умов його життя, зазвичай на ній спостерігаються смуги різних відтінків коричневого.
Харчування
Ахатини харчуються продуктами рослинного походження, вважаючи за краще м'які або розкладаються частини рослин. У природі грають корисну роль. Вони малорозбірливі у виборі їжі і поїдають розкладають залишки рослин, екскременти тварин, різні нечистоти, тобто є чистильниками. Вони можуть навіть "прибрати" гниють дерева.
Оскільки для побудови панцира равликам потрібно карбонат кальцію, вони можуть їсти грунт, шкребти радулою уламки породи. Харчові переваги змінюються з віком: молоді особини (розміром до 30 мм) воліють живі рослини, більш старі — мертві гниють рослинні залишки. З віком зростає число споживаних в їжу рослин. Рекомендовано годувати в домашніх умовах огірками, кабачками та ін. м'якими овочами. Для будівництва раковини равлику потрібен кальцій. Найкраще для цього підходить яєчна шкаралупа. Курячу треба дрібнити, а з перепелиною равлик і так легко впорається. Також можна давати глюконат кальцію, вапняк, остов каракатиці, медичний крейда і, в крайньому випадку, шкільний крейда (в ньому майже немає кальцію).
Обов'язково включення в раціон кальцієвих і білкових продуктів тварин, таких як відварене яйце, м'ясо. Якщо давати банан, то можливо іншу їжу вони брати не захочуть, таке ж може трапиться і з огірками.
Життєвий цикл
Ахатини-гермафродити, тобто кожна особина має як чоловічі, так і жіночі статеві органи. При низькій щільності популяції можливе самозапліднення, але воно досить рідко. При спарюванні двох равликів однакового розміру можливо двостороннє запліднення, якщо ж молюски мають різний розмір, то більший виступає виключно в якості жіночої особини, оскільки розвиток яєць вимагає великих енергетичних витрат. З тієї ж причини молоді статевозрілі равлики здатні тільки до утворення сперматозоїдів, яйцеклітини починають утворюватися ними пізніше.
Равлик може зберігати сперму протягом двох років після спарювання, використовуючи її для запліднення дозріваючих яйцеклітин. Число яєць в кладці близько 200 (в деяких випадках до 300), равлик може робити 5-6 кладок щорічно. Розмір одного яйця становить 4,5-5,5 мм, за формою воно нагадує куряче. Розвиток
ембріонів можливо при температурі від 15°C і триває від декількох годин до 17 днів.
Ахатини досягають статевої зрілості в 6-15 місяців (в залежності від клімату) і живуть до 5-6 і навіть 10 років. Весь час життя вони ростуть, проте після перших двох років життя швидкість росту сповільнюється.
Поведінка
Ахатини ведуть переважно нічний спосіб життя, хоча у вологу погоду можуть виповзати і вдень. Зазвичай же світлий час доби вони проводять в затишних місцях, зарившись в грунт і активізуючись лише через дві години після заходу сонця.
Ахатини можуть бути активні при 9-29°C, проте виживають при падінні температури до 2°C. При настанні несприятливих умов равлики можуть впасти в сплячку тривалістю до 12 місяців. Вивести равлика з цього стану можна, побризкавши на неї водою і поклавши поруч їжу. Але якщо є час краще помити равлика під струменем прохолодною або злегка теплої води.
Догляд і будинок
Ахатин можна тримати в кубічному тераріумі з ребром 40 см.звичайно, можна пристосувати ємність і іншої форми і розмірів, але краще не меншого обсягу і з не дуже вузьким дном.
Закривати тераріум потрібно так, щоб він не тільки добре провітрювався, але і вологість в ньому зберігалася постійна. Тобто добре підійде накрити склом, але залишити невеликий отвір (щоб равлики не змогли протиснути крізь нього раковину).
З тих же міркувань вологості, вам доведеться обзавестися обприскувачем для квітів. З його допомогою ви зможете зволожувати не тільки грунт, але і повітря в тераріумі, а також обполіскувати його стінки. Величезна перевага використання обприскувача в тому, що при цьому менше ймовірність перезволожити грунт і "залити" заснули в ньому равликів.
Також в тераріумі не завадить мисочка з водою, де равлик буде купатися і пити. У міру забруднення потрібно міняти воду і мити мисочку.
Температура в тераріумі повинна підтримуватися близько 25-28°C. найпростіше обігрівати за допомогою звичайної лампочки розжарювання, і найкраще, якщо встановлена вона буде знизу, але немає нічого страшного в обігріві зверху або збоку. Обігріваючи тераріум, треба домогтися в ньому такої атмосфери, яка буває у ванній, коли хто-небудь тільки що прийняв там душ. Зовсім не обов'язково постійно нагрівати равликів: при кімнатній температурі нічого страшного з ними не трапиться, хіба що вони будуть не такими активними. Прямого сонячного світла равлики не переносять.
На дні тераріуму повинен бути грунт, в який равлики змогли б не тільки закопуватися самі, але і відкладати яйця. Їм вистачить шару 5 - 7 див . Цей грунт повинен складатися з торфу, піску і перегнійної землі, змішаних в певних пропорціях. Ідеально підійде грунт"бегонія".
Чистити тераріум необхідно раз в 2 тижні — стінки протирати жорсткою губкою, без хімічних засобів, равлика можна викупати під краном і почистити їй раковину м'якою щіточкою. Не рідше разу на рік необхідно проводити генеральне прибирання тераріуму, змінюючи в ньому грунт.