Як вибрати грунт для акваріума?

25.10.2017

Варіантів внутрішнього наповнення акваріума може бути сотні тисяч, для цього виробники декоративних елементів пропонують всі можливості. Можна створити унікальний підводний світ для риб, втілюючи кращі фантазії і докладаючи мінімум зусиль. Чи потрібен грунт для оформлення? З огляду на те, що він служить середовищем проживання для корисних мікроорганізмів, він є основою для водних рослин, а біологічна роль будь-якого субстрату просто неоціненна для акваріумного життя.

Грунти для акваріума: типи, властивості і особливості вибору

Аквариум

Крім естетичної функції, акваріумний субстрат виконує роль своєрідного фільтра. Він нейтралізує отрути, які утворюються в результаті розпаду і гниття залишків корму і виділень риб. Щоб вибрати правильний грунт, потрібно визначити, які Риби будуть населяти акваріум, і чи будуть присутні в ньому рослини. Матеріали для оформлення дна поділяються на три основних види:

  • Натуральний-субстрат, який є природною основою озер, річок і морів. Це може бути пісок, торф, гравій або гірські породи подрібненої фракції.
  • Штучний-виготовляється з полімерних матеріалів, в тому числі зі спеченого скла. Має виключно декоративне значення.
  • Спеціальний-може бути натурального і штучного походження. Володіє певними властивостями: абсорбує гази, змінює показники кислотності і т. д.

Розмір частинок грунту також визначається видами риб і рослин, які будуть населяти Акваріум. Наприклад, не варто купувати великий субстрат, якщо є риби, які люблять рити дно, а дрібнозернистий грунт не підходить для водних рослин, коріння яких будуть загнивати при малій циркуляції води і повітря. Купувати матеріали потрібної фракції і кольору найкраще в спеціалізованому магазині, де всі грунти запропоновані двома категоріями згідно з їх властивостями:

  • Нейтральні-загальна назва субстратів, які використовуються як декоративний матеріал для створення рельєфів в акваріумі: базальтова крихта, крупний пісок, річкова галька. Вони не несуть ніякого корисного значення для водних обителей, просто допомагають збирати продукти життєдіяльності риб, тому вимагають обов'язкового використання добрив.
  • Живильні-використовуються в якості шару під основний грунт. Мають корисні властивості, необхідні для підтримки придатного середовища проживання риб і росту рослин. Їх основа може бути різною — латерит, глина, лава. Крім того, субстрат даного типу збагачений безліччю корисних мікроелементів.

Нерідко виробники пропонують акваріумістам пофарбований водостійкими фарбами грунт, який привертає увагу яскравою кольоровою гамою. Він може бути небезпечний для риб і рослин, оскільки виділяє шкідливі речовини. Саме тому такий матеріал краще не купувати для оформлення дна.

Скільки потрібно грунту і як його правильно укладати?

Остаточно вирішивши, який субстрат краще для вашого акваріума, необхідно визначитися з його кількістю. Початківці акваріумісти часто задаються питанням: скільки потрібно грунту, щоб він не закисав і не створював занадто великий тиск на стінки акваріума? Варто розвіяти сумніви з приводу зайвого навантаження, так як вага будь-якого обраного субстрату розподіляється рівномірно по дну.

Розглядаючи другий випадок-закисание грунту, можна з упевненістю сказати, що даний процес дуже рідко простежується, враховуючи те, що в ємностях з рослинами часто використовується нейтральний субстрат середньої фракції. Навіть якщо обраний дрібний пісок, то він буде застосовуватися в якості одного з шарів, що забезпечує його нормальне функціонування. Залишилася головне завдання-укладання грунту. Рекомендується робити це в кілька етапів:

  1. Вистелити дно акваріума глиною або латеритом, змішаними з гравієм. Висота нижнього шару повинна становити 3-5 см.можна змішати кульки глини з латеритом, що забезпечить хорошу підживлення для рослин. Якщо планується прокладка нагрівального кабелю, то не можна використовувати дрібну глину або пісок, щоб уникнути перегріву.
  2. Для середнього шару досить 3 см.він може являти собою гравій або пісок, які рекомендується перемішати з вивареним торфом в невеликій кількості. Сюди ж можна покласти глиняні кульки.
  3. Завершальний шар-дрібний гравій. Його рекомендується перемішувати з піском, щоб запобігти помутніння води. Щоб можна було висадити горщики з рослинами, верхній грунтовий куля повинен становити не менше 5 см. Поверх нього можна викласти декоративні елементи — камені, черепашки і т. д.

Робити укладку потрібно розважливо, заздалегідь передбачивши рельєф, оскільки будь-яке подальше втручання у формуванні дна не представляється можливим. Якщо не планується висаджування рослин і Акваріум оформляється виключно для проживання риб, то в якості дна може бути використаний матеріал одного виду, навіть штучний. Головне, щоб він не приносив шкоди рибам і забезпечував зручність в чищенні.

Як правильно проводити чистку акваріума?

Щоб підтримувати здорове середовище проживання для акваріумних риб і рослин, потрібно обов'язково проводити чистку. Даний процес виконується за допомогою спеціального пристосування-шланга з циліндричною лійкою на одному кінці і механічним насосом на іншому. Його звично називають сифоном, він забезпечує зручність у використанні без шкоди для риб і рослинності.

Якщо дно акваріума засаджено рослинами, то глибоку чистку робити не рекомендується. Скупчується в грунті мул забезпечує рослинність поживними властивостями, тому прибирати його небажано. Досить сифонити лише верхній декоративний шар з дрібнозернистого піску. Дрібні частинки можуть легко проникати через фільтр обладнання, тому рекомендується досипати нову порцію чистого піску тонким шаром.

Заміну води з чищенням необхідно виконувати не рідше одного разу на 7 днів. Це можуть бути два різних процесу, різниця полягає лише в глибині чистки. Сифонити тільки дно можна і частіше, доливаючи необхідну кількість води по завершенню процесу. Таким чином, видаляються продукти життєдіяльності риб, залишки їжі і накопичився мул. Вибір правильного грунту і належний догляд за ним забезпечать в акваріумі біологічну рівновагу.

Коментарі

Не знайдено дописів

Нове повідомлення
Як часто Ви купуєте вихованцеві смаколики? *